  • 380LX153M016A202
380LX153M016A202
advertisement
Manufacturer No:
380LX153M016A202
HK JDW NO:
192-380LX153M016A202
Datasheet:
380LX153M016A202
Description:
380LX 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.2A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX153M016A202
  • Weight
    35.000009g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.46969mA
  • Ripple Current
    3.2A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.7A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm