  • 380LX104M016A082
380LX104M016A082
advertisement
Manufacturer No:
380LX104M016A082
HK JDW NO:
192-380LX104M016A082
Datasheet:
380LX104M016A082
Description:
380LX 100000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 11A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX104M016A082
  • Weight
    113.398093g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    100000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.79473mA
  • Ripple Current
    11A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    12.7A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    3.228 82.00mm
  • Length
    80mm