  • 380LQ682M050K012
380LQ682M050K012
advertisement
Manufacturer No:
380LQ682M050K012
HK JDW NO:
192-380LQ682M050K012
Datasheet:
380LQ682M050K012
Description:
380LQ 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.85A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LQ682M050K012
    Select All
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    30.000004g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    380LQ
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    73mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4mA
  • Ripple Current
    3.85A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.85A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.43A @ 20kHz
  • Dissipation Factor
    20 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm