  • 380LQ681M315K042
380LQ681M315K042
advertisement
Manufacturer No:
380LQ681M315K042
HK JDW NO:
192-380LQ681M315K042
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
380LQ681M315K042
Description:
380LQ 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LQ681M315K042
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    380LQ
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    315V
  • Capacitance
    680μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    293mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    315V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.38845mA
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.87A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.02A @ 20kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm