  • 380LQ681M160H022
380LQ681M160H022
advertisement
Manufacturer No:
380LQ681M160H022
HK JDW NO:
192-380LQ681M160H022
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
380LQ681M160H022
Description:
380LQ 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.5A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LQ681M160H022
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    293mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.98955mA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 20kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Weight
    18.999992g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    380LQ
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm