  • 380LQ391M350H052
380LQ391M350H052
advertisement
Manufacturer No:
380LQ391M350H052
HK JDW NO:
192-380LQ391M350H052
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
380LQ391M350H052
Description:
380LQ 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.06A 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LQ391M350H052
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Weight
    31.000005g
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    380LQ
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    510mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.10838mA
  • Ripple Current
    2.06A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.06A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.88A @ 20kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm