  • 380LQ271M400K022
380LQ271M400K022
advertisement
Manufacturer No:
380LQ271M400K022
HK JDW NO:
192-380LQ271M400K022
Datasheet:
380LQ271M400K022
Description:
380LQ 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.67A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 487
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
380LQ271M400K022
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Weight
    35.000009g
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    737mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1.5 mm
  • Voltage
    400V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4mA
  • Ripple Current
    1.67A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.67A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.34A @ 20kHz
  • Dissipation Factor
    20 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm