  • 36501JR26JTDG
36501JR26JTDG
advertisement
Manufacturer No:
36501JR26JTDG
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-36501JR26JTDG
Package:
Nonstandard
Datasheet:
36501JR26JTDG
Description:
Inductor;High Frequency;Ind 0.26 uH;Tol5%;Cur-Rtg 0.2 A;SMT;0603
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
36501JR26JTDG
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    3650, Sigma Inductors
  • Size / Dimension
    0.071Lx0.044W 1.80mmx1.12mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.12mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    200mA
  • Inductance
    260nH
  • ELV
    Compliant
  • Max Current Rating
    200mA
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    2Ohm Max
  • Max DC Current
    200mA
  • Frequency - Self Resonant
    1GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    25 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    25
  • Inductance Frequency - Test
    250MHz
  • Q Factor
    25
  • Case/Size Code
    0704
  • Height
    1.02mm
  • Height Seated (Max)
    0.040 1.02mm