  • 3640KA311JAT9A
3640KA311JAT9A
advertisement
Manufacturer No:
3640KA311JAT9A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-3640KA311JAT9A
Package:
3640 (9110 Metric)
Datasheet:
Description:
310pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
3640KA311JAT9A
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    3640 (9110 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    310pF
  • Voltage - Rated DC
    5kV
  • Depth
    10.2mm
  • Case Code (Metric)
    9110
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    2.54mm
  • Thickness (Max)
    0.100 2.54mm
  • Thickness
    2.54mm