  • 3640CC224KAT9A
3640CC224KAT9A
advertisement
Manufacturer No:
3640CC224KAT9A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-3640CC224KAT9A
Package:
3640 (9110 Metric)
Datasheet:
Description:
0.22μF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
3640CC224KAT9A
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    3640 (9110 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    630V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Depth
    10.2mm
  • Case Code (Metric)
    9110
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    600V
  • Height
    2.54mm
  • Length
    9.14mm
  • Thickness (Max)
    0.100 2.54mm
  • Thickness
    2.54mm