  • 3640AA682KAT3A
3640AA682KAT3A
advertisement
Manufacturer No:
3640AA682KAT3A
HK JDW NO:
66-3640AA682KAT3A
Description:
6.8nF Ceramic Capacitor 10% 30 ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
3640AA682KAT3A
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    6.8nF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Depth
    10.2mm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Length
    9.14mm