  • 3631A471KT
3631A471KT
advertisement
Manufacturer No:
3631A471KT
HK JDW NO:
792-3631A471KT
Package:
Nonstandard
Datasheet:
3631A471KT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3631A471KT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    37 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    3631, Sigma Inductors
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.500W 12.70mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    450mA
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Inductance
    470μH
  • DC Resistance (DCR)
    1.98Ohm Max
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    5050
  • Rated Current-Max
    0.45A
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm