  • 35ZT470M12.5X20
35ZT470M12.5X20
advertisement
Manufacturer No:
35ZT470M12.5X20
HK JDW NO:
683-35ZT470M12.5X20
Description:
ZT 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 774mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
35ZT470M12.5X20
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ZT
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Voltage - Rated AC
    35V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    774mA
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Impedance
    28mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    774mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.72A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm