  • 35YXM47MEFRT16.3X11
35YXM47MEFRT16.3X11
advertisement
Manufacturer No:
35YXM47MEFRT16.3X11
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-35YXM47MEFRT16.3X11
Package:
Radial, Can
Description:
YXM 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
35YXM47MEFRT16.3X11
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    47μF
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    147mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    210mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    YXM
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm