  • 35YXH270MEFC8X20
35YXH270MEFC8X20
advertisement
Manufacturer No:
35YXH270MEFC8X20
HK JDW NO:
683-35YXH270MEFC8X20
Description:
YXH 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 525mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
35YXH270MEFC8X20
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
    YXH
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    525mA
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    69mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    525mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.05A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm