  • 35YXG680MEFC16X16
35YXG680MEFC16X16
advertisement
Manufacturer No:
35YXG680MEFC16X16
HK JDW NO:
683-35YXG680MEFC16X16
Description:
YXG 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
35YXG680MEFC16X16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXG
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.1A
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    42mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.067A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.94A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm