  • 35YXF47M6.3X11
35YXF47M6.3X11
advertisement
Manufacturer No:
35YXF47M6.3X11
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-35YXF47M6.3X11
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
47μF Capacitor 20% Bulk 250mA 2.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
35YXF47M6.3X11
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Through Hole
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    400mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    35V
  • Ripple Current
    250mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Current - Leakage
    3μA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm