  • 35WXA2200MEFCGC18X20
35WXA2200MEFCGC18X20
advertisement
Manufacturer No:
35WXA2200MEFCGC18X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-35WXA2200MEFCGC18X20
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
WXA 2200μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.2A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
35WXA2200MEFCGC18X20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    WXA
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    2200μF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.2A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.38A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm