  • 35RX30330MT810X16
35RX30330MT810X16
advertisement
Manufacturer No:
35RX30330MT810X16
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-35RX30330MT810X16
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
RX30 330μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 560mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~130°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 777
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
35RX30330MT810X16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2013
  • Series
    RX30
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    330μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 130°C
  • Ripple Current
    560mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    100mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    560mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    800mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm