  • 35MXC5600MEFCSN25X25
35MXC5600MEFCSN25X25
advertisement
Manufacturer No:
35MXC5600MEFCSN25X25
HK JDW NO:
683-35MXC5600MEFCSN25X25
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXC 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.13A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
35MXC5600MEFCSN25X25
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.32816mA
  • Ripple Current
    2.13A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.4
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.13A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.4495A @ 10kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MXC
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%