  • 35LSW47000MNB51X98
35LSW47000MNB51X98
advertisement
Manufacturer No:
35LSW47000MNB51X98
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-35LSW47000MNB51X98
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LSW 47000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 9.9A 2.008Dia 51.00mm -40°C~105°C Polar 21.7932mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
35LSW47000MNB51X98
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LSW
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    2.008Dia 51.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    47000μF
  • Lead Pitch
    21.7932mm
  • Lead Spacing
    0.858 21.80mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    9.9A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    9.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    10.692A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    3.976 101.00mm