  • 337CKE010M
337CKE010M
advertisement
Manufacturer No:
337CKE010M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-337CKE010M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
337CKE010M
Description:
CKE 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 240mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 3145
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
337CKE010M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    CKE
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    15mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    954.5mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.099mA
  • Ripple Current
    240mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    240mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    396mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm