  • 336SVH010MDR
336SVH010MDR
advertisement
Manufacturer No:
336SVH010MDR
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-336SVH010MDR
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
336SVH010MDR
Description:
SVH 33μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 35mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
336SVH010MDR
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SVH
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    33μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12.06Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    35mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    35mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm