  • 3362M-1-201R
3362M-1-201R
advertisement
Manufacturer No:
3362M-1-201R
HK JDW NO:
103-3362M-1-201R
Package:
Datasheet:
3362M-1-201R
Step5Bar-code shipping tag
3362M-1-201R
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    566.990462mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3362 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.275 x 0.260 Face x 0.275 H 6.99mmx6.60mmx6.99mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    200Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    3362M
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Size Code
    2628
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Rotation Angle
    240 deg
  • Height
    6.985mm