  • 3345P-1-203T
3345P-1-203T
advertisement
Manufacturer No:
3345P-1-203T
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3345P-1-203T
Package:
Datasheet:
3345P-1-203T
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 1/2 RND 20K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3345P-1-203T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    1.133981g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3345 - Sealed
  • Size / Dimension
    Round - 0.495Dia x 0.315 H 12.57mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Cylinder
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3345P
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    SCREW; THUMB WHEEL
  • Lead Length
    5.08mm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    280 deg
  • Ganging Number
    1
  • Height
    8.001mm