  • 333MPW160K
333MPW160K
advertisement
Manufacturer No:
333MPW160K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-333MPW160K
Package:
Axial
Datasheet:
333MPW160K
Description:
MPW 0.03μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 160V-DC 90V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
333MPW160K
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    MPW
  • Size / Dimension
    0.217Diax0.453L 5.50mmx11.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 90
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.03μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Voltage - Rated AC
    90V