  • 32FB4402A-F
32FB4402A-F
advertisement
Manufacturer No:
32FB4402A-F
HK JDW NO:
192-32FB4402A-F
Package:
Radial, Can
Datasheet:
32FB4402A-F
Description:
MPF 2μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Quick Connect, Disconnect 440V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Quantity:
In Stock : 11415
Step5Bar-code shipping tag
32FB4402A-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    MPF
  • Size / Dimension
    2.156Lx1.313W 54.76mmx33.35mm Lip
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Quick Connect, Disconnect
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Motor Run; Power Factor Correction (PFC)
  • Capacitance
    2μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    440V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.813 20.64mm
  • Height Seated (Max)
    2.440 61.98mm