  • 3150W504P
3150W504P
advertisement
Manufacturer No:
3150W504P
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-3150W504P
Package:
Datasheet:
3150W504P
Description:
TRIMMER 500K OHM 0.2W J LEAD TOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3150W504P
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 3150W504P.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    3150, Citec
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.165 x 0.150 Face x 0.055 H 4.20mmx3.80mmx1.40mm
  • Tolerance
    ±25%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    500kOhm
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    200mW
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Trimmer
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Termination Style
    J Lead
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.2W