  • 3142W101PJIT
3142W101PJIT
advertisement
Manufacturer No:
3142W101PJIT
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-3142W101PJIT
Package:
Datasheet:
3142W101PJIT
Description:
Trimmer Resistors - SMD 3142W 100R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3142W101PJIT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    3142, Citec
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.177 x 0.157 Face x 0.094 H 4.50mmx4.00mmx2.40mm
  • Tolerance
    ±25%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Power (Watts)
    0.15W
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Power Rating
    150mW
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Termination Style
    J Lead
  • Actuator Type
    SCREW
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Height
    2.3876mm