  • 30WQ03FNTRR
30WQ03FNTRR
advertisement
Manufacturer No:
30WQ03FNTRR
HK JDW NO:
884-30WQ03FNTRR
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
30WQ03FNTRR
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 450mV @ 3A -40°C~150°C 2mA @ 30V Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
30WQ03FNTRR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    D-PAK (TO-252AA)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    30WQ03
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2mA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    450mV @ 3A
  • Max Reverse Leakage Current
    2mA
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    535A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    30V
  • Current - Average Rectified (Io)
    3.5A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    3.5A