  • 30KPA60CA-B
30KPA60CA-B
advertisement
Manufacturer No:
30KPA60CA-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-30KPA60CA-B
Datasheet:
30KPA60CA-B
Description:
Quantity:
In Stock : 1552
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
30KPA60CA-B
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    P600, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    30KPA
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    67V
  • Power - Peak Pulse
    30000W 30kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    297.1A
  • Clamping Voltage
    102V
  • Peak Pulse Current
    297.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    60V
  • Peak Pulse Power
    30kW
  • Bidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    30000W