  • BZG04-27TR3
BZG04-27TR3
advertisement
Manufacturer No:
BZG04-27TR3
HK JDW NO:
884-BZG04-27TR3
Datasheet:
BZG04-27TR3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZG04-27TR3
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    27V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    3W
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    46.2V
  • Clamping Voltage
    46.2V
  • Peak Pulse Current
    6.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    27V
  • Max Surge Current
    6.5A
  • Peak Pulse Power
    300W
  • Test Current
    25mA
  • Breakdown Voltage
    31V
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Peak Reverse Current
  • Capacitance @ Frequency
    475pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    31V