  • 305QPC250KA3A1CL
305QPC250KA3A1CL
advertisement
Manufacturer No:
305QPC250KA3A1CL
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-305QPC250KA3A1CL
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
305QPC250KA3A1CL
Description:
QPC 3μF Film Capacitor ±10% Rectangular Box Screwless - Push-In Spring 250V-AC Polyester, Metallized Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
305QPC250KA3A1CL
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Box
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    QPC
  • Size / Dimension
    1.811Lx0.512W 46.00mmx13.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screwless - Push-In Spring
  • Applications
    Motor Run
  • Capacitance
    3μF
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Height Seated (Max)
    0.965 24.50mm