  • 305PSB850K2R
305PSB850K2R
advertisement
Manufacturer No:
305PSB850K2R
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-305PSB850K2R
Package:
Radial
Datasheet:
305PSB850K2R
Description:
PSB 3μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 850V-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
305PSB850K2R
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PSB
  • Size / Dimension
    2.264Lx1.181W 57.50mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 450
  • HTS Code
  • Capacitance
    3μF
  • Voltage - Rated DC
    850V
  • Voltage - Rated AC
    450V
  • Lead Pitch
    52.5018mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3mOhm
  • Lead Spacing
    2.067 52.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm