  • 305PHC850K
305PHC850K
advertisement
Manufacturer No:
305PHC850K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-305PHC850K
Package:
Axial
Datasheet:
305PHC850K
Description:
PHC 3μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 850V-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
305PHC850K
    Select All
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    450V
  • Diameter
    27mm
  • Length
    57mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    PHC
  • Size / Dimension
    1.358Diax1.811L 34.50mmx46.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR, Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -200ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 450
  • HTS Code
  • Capacitance
    3μF
  • Voltage - Rated DC
    850V
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.4mOhm