  • 3057P-1-203
3057P-1-203
advertisement
Manufacturer No:
3057P-1-203
HK JDW NO:
103-3057P-1-203
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 20Kohms 5% 1 1/4 PC Mount
Step5Bar-code shipping tag
3057P-1-203
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    2.834952g
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3057 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.315 x 0.190 Facex1.250L 8.00mmx4.83mmx31.75mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    4.83mm
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3057P
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    12.7mm
  • Lead Diameter
    0.71 mm
  • Rated Temperature
    70°C