  • 2SCR293PFRAT100
2SCR293PFRAT100
advertisement
Manufacturer No:
2SCR293PFRAT100
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-2SCR293PFRAT100
Package:
TO-243AA
Purchasing and Inquiry
2SCR293PFRAT100 Overview
This device has a DC current gain of 270 @ 100mA 2V, which is the ratio between the collector current and the base current.Saturation of VCE means Ic is at its maximum value (saturated), and VCE saturation (Max) is 350mV @ 25mA, 500mA.As a result, the part has a transition frequency of 320MHz.
2SCR293PFRAT100 Features
the DC current gain for this device is 270 @ 100mA 2V
the vce saturation(Max) is 350mV @ 25mA, 500mA
a transition frequency of 320MHz
2SCR293PFRAT100 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor 2SCR293PFRAT100 applications of single BJT transistors.
  • Inverter
  • Muting
  • Driver
  • Interface
Step5Bar-code shipping tag
2SCR293PFRAT100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Power - Max
    500mW
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Polarity/Channel Type
    NPN
  • Transistor Type
    NPN
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    270 @ 100mA 2V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100nA ICBO
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    350mV @ 25mA, 500mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    30V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    1A
  • Transition Frequency
    320MHz
  • Frequency - Transition
    320MHz