  • 2SCR372P5T100Q
2SCR372P5T100Q
advertisement
Manufacturer No:
2SCR372P5T100Q
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-2SCR372P5T100Q
Package:
TO-243AA
Purchasing and Inquiry
2SCR372P5T100Q Overview
This device has a DC current gain of 120 @ 100mA 5V, which is the ratio between the collector current and the base current.Saturation of VCE means Ic is at its maximum value (saturated), and VCE saturation (Max) is 300mV @ 50mA, 500mA.In this part, there is a transition frequency of 220MHz.The breakdown input voltage is 120V volts.Collector current can be as low as 700mA volts at its maximum.
2SCR372P5T100Q Features
the DC current gain for this device is 120 @ 100mA 5V
the vce saturation(Max) is 300mV @ 50mA, 500mA
a transition frequency of 220MHz
2SCR372P5T100Q Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor 2SCR372P5T100Q applications of single BJT transistors.
  • Inverter
  • Interface
  • Driver
  • Muting
Step5Bar-code shipping tag
2SCR372P5T100Q
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-F3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Power - Max
    500mW
  • Transistor Application
    AMPLIFIER
  • Polarity/Channel Type
    NPN
  • Transistor Type
    NPN
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    300mV
  • Max Collector Current
    700mA
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    120 @ 100mA 5V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1μA ICBO
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    300mV @ 50mA, 500mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    120V
  • Transition Frequency
    220MHz
  • Max Breakdown Voltage
    120V
  • Frequency - Transition
    220MHz