  • 293150B202JO0
293150B202JO0
advertisement
Manufacturer No:
293150B202JO0
HK JDW NO:
192-293150B202JO0
Package:
Axial, Can
Datasheet:
293150B202JO0
Purchasing and Inquiry
293150B202JO0 Overview
A high efficiency is achieved when the rated (DC) voltage (URdc) is maintained at 15000V.Electronic parts like this one are voltage-rated at 15kV.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
293150B202JO0 Features
a voltage rating of 15kV
293150B202JO0 Applications
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils and Generators
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Medical Equipment
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Power Amplifiers
  • RF Instruments
  • Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
293150B202JO0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Requires Holder
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    293
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    15kV
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 15000
  • HTS Code
  • Capacitance
    2000pF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    MIL-C-5
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    15000V
  • Diameter
    88.9mm
  • Length
    76.2mm