  • 25ZLG470MEFCTA8X20
25ZLG470MEFCTA8X20
advertisement
Manufacturer No:
25ZLG470MEFCTA8X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-25ZLG470MEFCTA8X20
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
ZLG 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.6A 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
25ZLG470MEFCTA8X20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    ZLG
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.6A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    20mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    880mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.6A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm