  • 25ZL220MT78X11.5
25ZL220MT78X11.5
advertisement
Manufacturer No:
25ZL220MT78X11.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-25ZL220MT78X11.5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
ZL 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 380mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
25ZL220MT78X11.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    220μF
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.055mA
  • Ripple Current
    380mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    72mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    380mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    760mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    11.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    ZL
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%