  • 25YXJ2200M12.5X25
25YXJ2200M12.5X25
advertisement
Manufacturer No:
25YXJ2200M12.5X25
HK JDW NO:
683-25YXJ2200M12.5X25
Description:
YXJ 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.23A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 10276
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
25YXJ2200M12.5X25
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXJ
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    2200μF
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    2.23A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    32mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.784A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.23A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm