  • 25YXH470MT810X16
25YXH470MT810X16
advertisement
Manufacturer No:
25YXH470MT810X16
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-25YXH470MT810X16
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
YXH 470μF Capacitor 20% 665.5mA Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
25YXH470MT810X16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Radial
  • Package / Case
    Aluminum
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    YXH
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    470μF
  • Packing Method
    TAPE
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Leakage Current
    0.1175mA
  • Ripple Current
    665.5mA
  • Tan Delta
    0.14
  • Diameter
    10mm
  • Length
    16mm