  • 25YXH3300MEFC16X31.5
25YXH3300MEFC16X31.5
advertisement
Manufacturer No:
25YXH3300MEFC16X31.5
HK JDW NO:
683-25YXH3300MEFC16X31.5
Description:
YXH 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.4A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
25YXH3300MEFC16X31.5
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXH
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.4A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    17mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.415A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.45A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm