  • 25TQC22MV
25TQC22MV
advertisement
Manufacturer No:
25TQC22MV
HK JDW NO:
590-25TQC22MV
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
25TQC22MV
Purchasing and Inquiry
25TQC22MV Overview
In this part, the ripple current is 1.5A.ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 45mOhm @ 100kHz for high efficiency.Leakage current 55μA is supported.With 22μF capacitance, it operates.The unit operates at a DC voltage of 25V to ensure its reliability.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.In the seated position, it has a maximum height of 0.079 2.00mm°C, so it is stable under all conditions.
25TQC22MV Features
1.5A ripple current
a 45mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 55μA
with a capacitance of 22μF
the voltage - rated DC of 25V
an AC voltage of -55°C~105°C
25TQC22MV Applications
  • Smart phone
  • Tablets
  • Notebook
  • Power supplies
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
25TQC22MV
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 25TQC22MV.
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2007
  • Series
    POSCAP™ TQC
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Palladium/Gold (Pd/Au)
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT MEASURED AT 100KHZ TO 500 KHZ
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, Embossed , 13 Inch
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    55μA
  • Ripple Current
    1.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    D2
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm