  • 25PK10000MGC18X35.5
25PK10000MGC18X35.5
advertisement
Manufacturer No:
25PK10000MGC18X35.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-25PK10000MGC18X35.5
Package:
Radial, Can
Description:
PK 10000μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 2.9A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
25PK10000MGC18X35.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    PK
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    10000μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.5mA
  • Ripple Current
    2.9A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.64
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.335A @ 10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • Length
    35.5mm