  • 25ML56MEFCT56.3X7
25ML56MEFCT56.3X7
advertisement
Manufacturer No:
25ML56MEFCT56.3X7
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-25ML56MEFCT56.3X7
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
ML 56μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 85mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
25ML56MEFCT56.3X7
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    ML
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    56μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    85mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    85mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    127.5mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm