  • 250VXH330MEFC25X25
250VXH330MEFC25X25
advertisement
Manufacturer No:
250VXH330MEFC25X25
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-250VXH330MEFC25X25
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
VXH 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
250VXH330MEFC25X25
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VXH
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    330μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.45A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.175A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm