  • 250PX3.3MEFC6.3X11
250PX3.3MEFC6.3X11
advertisement
Manufacturer No:
250PX3.3MEFC6.3X11
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-250PX3.3MEFC6.3X11
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
PX 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
250PX3.3MEFC6.3X11
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PX
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    3.3μF
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    30mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    45mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm