  • 250LSQ4700MNB64X99
250LSQ4700MNB64X99
advertisement
Manufacturer No:
250LSQ4700MNB64X99
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-250LSQ4700MNB64X99
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LSQ 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 7.3A 2.520Dia 64.00mm -25°C~85°C Polar 28.194mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
250LSQ4700MNB64X99
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LSQ
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    2.520Dia 64.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    4700μF
  • Lead Pitch
    28.194mm
  • Lead Spacing
    1.110 28.20mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    7.3A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.614A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    4.016 102.00mm